Buradasınız : Anasayfa  > Haberler


KARTALLI MİNİKLER MASAL MÜZESİ’NDE ATÖLYE DERSLERİNE KATILDI

5.12.2017 09:59:38
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde projelendirilen, şair-yazar Sunay Akın'ın küratörlüğünü yaptığı Masal Müzesi, Kartallı miniklerin buluşma noktası oldu.

Türkiye’de bir ilk olan ve 7. Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde ‘Kültür Sanat’ dalında ödüle layık görülen Masal Müzesi, hafta sonu gerçekleştirilen ‘Hayalimdeki Kahraman ve Origami Atölyeleri’nde onlarca Kartallı çocuğu, masal dünyasında buluşturdu. Hayalimdeki Kahraman atölyesinde çocuklar, hayallerindeki masal kahramanlarının bebek boyamalarını yaptı. Çalışmanın sonunda miniklerin el emeğinin ürünü olan masal kahramanları, kendilerine hediye edildi. Origami atölyesinde ise çocuklar, çeşitli renklerden oluşan fon kartonlardan masal kahramanlarının origamisini yaptı. Atölye çalışmalarının bitiminde çocuklar, Masal Müzesi’ni gezerek sevdikleri masal kahramanlarının heykelleriyle fotoğraf çektirdi.


MASAL MÜZESİ

Yapımı tamamlanan Masal Müzesi, 2 katlı bir yapının röleve, restorasyon ve restitüsyon çalışmalarının ardından masal evine dönüştürüldü. Bodrum ve iki kattan oluşan avlulu yapının kapısından girdiğiniz andan itibaren masal kahramanlarıyla karşılaşmak mümkün. Masal Müzesi’nin bodrum katında mağara ve deniz korsanları bulunurken üst katlarda ise klasik dünya masalları ile başlayıp günümüz masallarına uzanan ve Türk masallarını da içeren kitaplar yer almaktadır. Müze içinde,  tiyatro sahnesi ve atölye çalışmalarının yapılacağı bir faaliyet alanı da bulunmaktadır. Müze bahçesinde ise miniklerin en sevdiği masal kahramanlarının heykelleri yer almakta... Müzenin tasarımı ve sergilenen eserlerin konsepti benzeri bulunamayan bir proje ile toplum bilinci üzerine yenilikler katıyor. Masal müzesinin ilk masallar ile başlayan, günümüz masallarına kadar uzanan tasarımı ile çocuklar kadar yetişkinlerin de çocukluğunu hatırlayacak koleksiyonlarla buluşturması toplum genelinde bütünleyici bir farklılık getirmekte. 

Yakacık’ta bulunana müzenin bahçesinde bir masal parkı ve havuzu da bulunuyor. Ayrıca çocuklar için pek çok masal etkinliği müjdesi de veriliyor.


KARTALLI MİNİKLER MASAL MÜZESİ’NDE ATÖLYE DERSLERİNE KATILDI (1).jpgKARTALLI MİNİKLER MASAL MÜZESİ’NDE ATÖLYE DERSLERİNE KATILDI (2).jpgKARTALLI MİNİKLER MASAL MÜZESİ’NDE ATÖLYE DERSLERİNE KATILDI (3).JPGKARTALLI MİNİKLER MASAL MÜZESİ’NDE ATÖLYE DERSLERİNE KATILDI (4).JPG
KARTALLI MİNİKLER MASAL MÜZESİ’NDE ATÖLYE DERSLERİNE KATILDI (5).JPGKARTALLI MİNİKLER MASAL MÜZESİ’NDE ATÖLYE DERSLERİNE KATILDI (6).JPGKARTALLI MİNİKLER MASAL MÜZESİ’NDE ATÖLYE DERSLERİNE KATILDI (7).jpg

  

Tüm Haberler ve Arama için tıklayınız

Alo Belediye
  • Alo Belediye :444 4 578
  • Alo Zabıta: 280 58 88
  • Alo Çevre: 280 60 60
  • Alo Temizlik: 280 62 62
  • Alo Ruhsat: 280 56 43
  • Alo Veteriner: 280 63 93


İştirakler
  • Kartursaş
  • Karyapsan
  • Kartansaş