Buradasınız : Anasayfa  > Haberler


NEDRET SELÇUKER 9. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE KARTAL’DA ANILDI

12.3.2018 11:52:17
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Radyo ve televizyon alanında ilk devlet sanatçısı olma unvanına sahip olan Gazeteci-yazar Nedret Selçuker, ölümünün 9. yılında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen programla anıldı. 

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan anma programına Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt, Nedret Selçuker’in eşi Selma Selçuker, Meclis Üyesi Mehmet Tirgil, Uğur Mumcu Mahallesi Muhtarı Soner Eker, Nedret Selçuker’in sanatçı dostları, öğrencileri, arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

2008 yılında Kartal’da vefat eden Nedret Selçuker için Hasan Ali Yücel’de gerçekleştirilen anma töreninde sanatçı Özlem Kırımlı, Ulvi Kırımlı ve Emin Aydın mini bir konser verdi. Nedret Selçuker’in 2500 öğrencisinden biri olan öğretmen Şefika Keskin, Nedret Selçuker’in duru Türkçesini, öğretmenliğini ve öğrencileri ile diyaloğunu anlattı. Keskin, Nedret Selçuker’in kendini nasıl tanımladığını şöyle anlattı: “Evliyim, çocuğumuz yok. Bütün çocuklar ve öğrencilerimiz bizim evlatlarımız. 2 çocuğumuz var sayılır. Biri eşim Selma, diğeri de ben. Umarım içimizdeki çocuk bizi hiç terk etmez.” Keskin, “Nedret hocadan aldığımız bu meşaleyi devraldık. Doğru Türkçe konuşulması için dersler vermeye devam ediyorum” dedi. Şair Bahadır Çakmak’ın, Nedret Selçuker anısına yazılmış olan şiirleri okuduğu anma programında Nedret Selçuker’in eşi Selma Selçuker’in doğum günü kutlandı.

Anma programında konuşan Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt, “Nedret hocamızı sunucu arkadaşlar çok güzel anlattı. İyi bir gün geçiriyoruz burada. Ama gönül ister ki sanat, şiir ve tiyatro konuşulduğu zaman salonlar dolup taşsın. Nedret hocamızın ülkemize katkıları çok büyük. Kartal Belediyesi olarak biz de Nedret hocamız gibi değerlerimize, sanata ve kültüre destek vermeye devam edeceğiz” dedi. Yeşilyurt, konuşmasının ardından Selma Selçuker’e çiçek takdiminde bulundu. Selma Selçuker, merhum sanatçının esprili ve ince kişiliğinden bahsederek, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür etti. Kartal Belediyesi’nin her yıl düzenlediği anma programıyla vefa örneği gösterdiğini kaydeden Selçuker, Nedret Selçuker’in güzel konuşma ve Türk dili ile ilgili titizliğine değindi, programa katılan herkese teşekkür etti. 

Radyo Televizyon Alanında İlk Devlet Sanatçısı

Radyo ve TV programlarıyla tanınan, Türkçeyi doğru kullanma konusundaki hassasiyetiyle bilinen Nedret Selçuker, gazetecilikle başladığı meslek yaşamına spikerlikle devam etti. Mikrofonların altın sesi Nedret Selçuker, TRT’de devam eden spikerlik hayatı boyunca mesleğe birçok yeni isim de kazandırdı. 2008 yılında İstanbul Kartal’daki evinde solunum yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yuman Selçuker, Radyo-TV alanında ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını alan ilk isimdi. Eşsiz Türkçesi ve sesiyle gönüllere taht kuran Selçuker, seslendirme konusunda başarılı çalışmalarıyla da adından sıkça söz ettirdi. Yunus Emre şiirleri de seslendiren Nedret Selçuker, ekranların ve mikrofonların ‘Altın sesi’ unvanıyla anılıyordu. Selçuker, Türk sanatına yaptığı değerli hizmet ve sanatçı kişiliği dolayısıyla dönemin Kültür Bakanının teklifi ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in onayıyla, Radyo ve Televizyon alanında ‘Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı’ unvanını alan ilk isim olmuştu.


NEDRET SELÇUKER ANMA (1).JPGNEDRET SELÇUKER ANMA (2).JPGNEDRET SELÇUKER ANMA (3).JPGNEDRET SELÇUKER ANMA (4).JPG
NEDRET SELÇUKER ANMA (5).JPGNEDRET SELÇUKER ANMA (6).JPG

  
BAŞKAN ALTINOK ÖZ SİVASLI VE TRABZONLU VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ
22.06.2018
KARTAL BELEDİYESİ “KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” KONULU AÇIK DERSE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
22.06.2018
Önemle duyurulur
21.06.2018
KARTAL BELEDİYESİ TAPUSUNU ALAN VATANDAŞLARA 15 HAFTADA 2 MİLYON 769 BİN TL ÖDEDİ
20.06.2018
TÜRKİYE VE İSVEÇ’TEN ‘BABALIK ANLARI’ SERGİSİ KARTAL’DA AÇILDI
20.06.2018
DYP KARTAL ESKİ İLÇE BAŞKANI CAFER DERE’NİN ACI GÜNÜ
18.06.2018
KARTALLI İŞ ADAMI YUSUF İNANIR’IN ACI GÜNÜ
18.06.2018
KARTAL’DA SANDIĞA ENGEL YOK
18.06.2018
KARTAL BELEDİYESİ YAŞLI BAKIM VE HUZUREVİ’NİN BAYRAMDAKİ İLK ZİYARETÇİLERİ BİRİM MÜDÜRLERİ OLDU
16.06.2018
KARTALLI VATANDAŞLARA BAYRAMDA ÜCRETSİZ MEZARLIK ULAŞIMI
16.06.2018

Tüm Haberler ve Arama için tıklayınız

Alo Belediye
  • Alo Belediye :444 4 578
  • Alo Zabıta: 280 58 88
  • Alo Çevre: 280 60 60
  • Alo Temizlik: 280 62 62
  • Alo Ruhsat: 280 56 43
  • Alo Veteriner: 280 63 93


İştirakler
  • Kartursaş
  • Karyapsan
  • Kartansaş