KİMER (Komşu İletişim Merkezi)

444 4 578

MASAL MÜZESİ

Kapılarını 2017 yılının Kasım ayında ziyaretçilerine açan Kartal Belediyesi Masal Müzesi, Şair-Yazar Sunay Akın’ın küratörlüğünde kurulmuştur.

Türkiye’de bir ilk olan Kartal Belediyesi Masal Müzesi; Müzecilik kavramının toplumda bilinçli bir şekilde oluşturulması, çocukların hayallerini, bilgi ve becerilerini geliştirmeleri ve her yaştan bireyin birlikte vakit geçirebileceği bir mekan olması amacıyla belediyemiz tarafından ülkemize kazandırılmıştır.

Ziyaretçilerine kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından Pop-Up kitap şeklinde tasarlanan müze, misafirlerini tarihi değere ve öneme sahip oyuncaklar ve kitaplar aracılığı ile Türk ve Dünya masallarına doğru uzunca bir yolculuğa çıkartır.

Müze içerisinde, Türk ve Dünya masallarının tarihine ışık tutan, Sunay Akın’ın ülkemiz ve dünyanın farklı ülkelerindeki koleksiyonerlerden topladığı, tarihi değere sahip oyuncakların yanı sıra Türk ve Dünya edebiyatının önde gele yazarlarının ilk basım kitapları sergilenmektedir.

Kartal Belediyesi Masal Müzesi’nde sergilenen eserlerin yanı sıra müze içerisinde ve bahçesinde sergilenen heykeller de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Özellikle kitaplık bölümünde yer alan Hans Christian Andersen’in Türkiye’de bir ilk olan heykeli görülmeye değerdir. Bununla birlikte müze içerisinde ve bahçesinde birçok masal kahramanının yer aldığı heykeller de bulunmaktadır. Ayrıca müzenin bahçesinde bulunan nezih kafesi de ziyaretçilerine hoşça vakit geçirebilecekleri sıcak bir ortam sunmaktadır.

Ülkemizdeki edebiyat müzeleri arasında saygın bir yeri olan, masalların tarihini oyuncaklar ile anlatan Kartal Belediyesi Masal Müzesi’nin tiyatro salonu ve atölyesinde, her yaştan bireyler için alanında uzman eğitimciler ve edebiyatımızda önemli bir yere sahip yazarlar tarafından atölye çalışmaları yapılmaktadır.

Ayrıca müzenin bahçesinde, ağaçlar içerisinde düzenlenen söyleyişler, tiyatro gösterileri ve masal dinletileri farklı yaş grubundaki ziyaretçiler ile buluşmaktadır.


Müze Ziyareti Saatleri;

Hafta içi: 08.30 - 17.00 Hafta sonu: 09.00 - 17.00

Pazartesi günleri ve resmi tatillerde ziyarete kapalıyız.

Çarşı Mahallesi, Enis Akaygen sok. No:9 Yakacık-Kartal/İstanbul

Telefon: (0216) 280 62 22

Fotoğraf Galerisi

Image

Masal Müzesi

+
Image

Masal Müzesi

+
Image

Masal Müzesi

+
Image

Masal Müzesi

+
Image

Masal Müzesi

+