Buradasınız : Anasayfa  > Kartal Rehberi  > Kültür ve Sanat

Kartal'ın Kültürel Yapısı

Kartal ilçesinin sosyo kültürel yapısı çeşitlilik gösterir. Bunda iç göçün ve buna bağlı olarak artan nüfusun etkisi büyüktür. Kartal’da mevcut kültürel çeşitliliği fırsata dönüştürmek, zengin bir kültürel mozaik oluşturmak önemlidir. Bu bağlamda, mevcut kültür merkezlerinin değerlendirilmesi, yeni kültür merkezleri yapılması, mevcut merkezlerdeki faaliyetlerin çeşitlendirilerek arttırılması, katılımın sağlanması ve Kartallıların aidiyet ve bilinç seviyesinin yükseltilmesi belediyemizin temel stratejileri arasında yer almaktadır.

Kartal Belediyesi ulusal ve uluslararası sosyo kültürel etkinliklerde yer almakta, bu etkinlikleri ilçemize taşıyarak Kartal‟ı ve Kartallıları farklı platformlarda buluşturmaktadır. Kartal halkının sosyo kültürel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek amacıyla düzenlenen ve yıl boyunca periyodik olarak devam eden kültürel, sanatsal, eğitsel ve sportif etkinlikler aracılığıyla Kartal metropollerle yarışabilecek bir standarda ulaştırılmaktadır.

Bu etkinlikler kapsamında her yaz düzenlenerek geleneksel hale gelen “Kültür-Sanat Festivali” ile kültürel alanda seminer, söyleşi, panel, konferans, sempozyum gibi etkinlikler, sanatsal alanda; konser, sinema, tiyatro gösterileri ve özellikle çocuklara yönelik düzenlenen eğitici, öğretici yarışmalar sayesinde Kartal halkı Kartal'a yakışır bir yaz geçirmektedir.Kartal’da yer alan kültür merkezleri Tablo 1’de, kütüphaneler ise Tablo 2’de verilmiştir.

Tablo 1: Kartal’da yer alan kültür merkezleri

Kültür Merkezinin Adı Sinema Salonu Konferans Salonu Sergi Salonu Kapasitesi (Kişi)
Kartal Bülent Ecevit K.M. 4 1 2 367(çok amaçlı salon) 472(Nikah Salonu)
HasanAli Yücel K.M 1 1 1 450
Hürriyet Mahallesi K.M 1 1 1 209
Uğur Mumcu K.M. 1 1 1 338
Soğanlık K.M. 1 1 1 360
Yakacık K.M. 1 1 1 324Tablo 2: Kartal’da yer alan kütüphaneler

Kütüphanenin Adı Kapasitesi
Barış Manço Çocuk ve Halk Kütüphanesi 12.929 Kitap 35 Kişi
Atalar Halk Kütüphanesi 6.974 Kitap 33 Kişi
Yakacık Halk Kütüphanesi 8.084 Kitap 20 Kişi
75. Yıl İlçe Halk Kütüphanesi 30.951 Kitap 40 Kişi
17 Nisan Halk Kütüphanesi 14.100 Kitap 50 Kişi
Muallim Cevdet Kütüphanesi 21.708 Kitap 250 Kişi
Prof. Dr. Halil İnalcık Kütüphanesi 23.708 Kitap 100 Kişi
Soğanlık Çocuk Kütüphanesi 4.402 Kitap 58 Kişi

Turizm

Kartal ilçesi sınırları dâhilinde 7 adet Turistik gezi alanı bulunmaktadır. Bunlar;
  • Dragos Tepesi ve yakın çevresi (Doğal Sit Alanı)
  • Aydos Ormanı (Doğal Sit Alanı)
  • Kartal Merkez (Kentsel Sit Alanı)
  • Soğanlık (Kentsel Sit Alanı)
  • Kartal Meydanı
  • Yakacık Meydanı
  • Kartal Sahili (12 km)
Ayrıca Adalar’a yakın olması da turizm açısından Kartal’ın değerini arttırmaktadır. Bunlara ilave olarak, Turistik gezi alanı kapsamına dâhil edilmek istenilen, proje aşamasında 2 bölge daha bulunmaktadır. Bunlar;
  • Taş Ocağı Alanı, Sanayi Caddesi ve Caddenin sahil bağlantısı (Yat Limanı)
  • Şehir Parkı (Balıklı Göl)

                 Dragos Tepesi ve yakın çevresi

                 Kartal Meydanı

                 Kartal Sahili
İbadet Yerleri

Kartal ilçesinin farklı mahallelerinde hizmet veren T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı resmî 70 adet cami mevcuttur. Ayrıca ilçede 1 adet cem evi ve 1 adet kilise (Surp Nişan Ermeni Kilisesi) vardır.


                 Kartal Yunus Emre Camii

                 Kartal Cem Evi

               Surp Nişan Ermeni Kilisesi

Tarihi Yerler

Kartal Camii
Kartal semtinin merkez camii konumundadır. “Sultan Mahmud Camii” ve “Hacı Ahmed Camii” adlarıyla da anılmaktadır. İlk yapının 19. yüzyılın başlarında inşa edildiği sanılıyor. Bu yapı 1818’de yanmış ve II. Mahmud tarafından ihya edilmiştir. Bu cami de 1915’te yanınca Hacı Ahmed Efendi’nin miras bıraktığı para ile tekrar yapılmıştır. Duvarları kâgir, çatısı ahşap ve minaresi tuğla bir yapıdır.

Kartal Maarif Tekkesi, Maarifi Sultan Camii

Rufaîliğin Maarifi kolunu kuran Şeyh Seyyid Mehmed Maarifi tarafından kurulmuştur. Günümüzde kısmen mevcut olan tekkenin 1234/1818’de inşa ettirildiğine dair bazı kayıtlar bulunduğu gibi tevhidhane binasının mimari özellikleri de bu tarihlere ait olduğunu destekler niteliktedir. Diğer taraftan Şeyh Mehmed Maarifi’nin 1785 civarında Mısır’dan İstanbul’a geldiği ve tekkesini kurduğu rivayet edilmektedir.

Birçok tarikat yapısının tarihçesinde görüldüğü gibi, burada da şeyh efendinin, başlangıçta yaşadığı evi tekke gibi kullandığı, daha sonra aynı yere tam teşekküllü bir tarikat tesisi inşa edildiği tahmin edilebilir. 1808’de tahta geçen II. Mahmud’un Şeyh Mehmed Maarifi tekkesine yakınlık gösterdiği, zaman zaman yardımlarda bulunduğu bilinmektedir.

Rufaîliğin piri Seyyid Ahmed Rufaî’nin neslinden geldiği rivayet edilen ve “Fethü’l Maarif” lakabıyla tanınan Şeyh Mehmed Maarifi’nin bazı tasavvufi şiirleri vardır, yapmış olduğu içtihatlarla Rufaîliğin Maarifi kolunu kurmuş, hayatının sonuna kadar bu yeni kolu âsitanesi ve pir makamı olan tekkesinde irşad faaliyetinde bulunmuş ve tekkenin türbesine gömülmüştür.

Tiyatro
Kartal Sanat Tiyatrosu

Kartal Sanat Tiyatrosu, çocuk ve yetişkinlere yönelik oyunları ve sanat atölyeleri ile yeni sanat sezonuna başladı.

Yeni sezonda perdelerini açan Kartal Sanat Tiyatrosu, “Kurşun Askerin Düşü” adlı müzikli çocuk oyunuyla her Pazar 13.30’da izleyici karşısına çıkıyor. Sezonun yetişkin oyunu ise Coşkun Irmak’ın yazıp Nihat Nadi Ülger’in yönettiği “Gece Boyunca” adlı oyun. Oyun Aralık ayından itibaren izleyici karşısına çıkacak.

Kartal Sanat Tiyatrosu’nun 25 yıllık yolculuğu

25 yıl önce “Kartal’ın Orta Yeri Tiyatro” şiarıyla yola çıkan topluluk, 1992 yılında KARTAL SANAT TİYATROSU adını alarak yerleşik tiyatro oluşumunun ilk adımını attı. Kiraladığı bir depoyu yüz kişilik bir tiyatro salonu haline getiren grup, kendi oyunlarının yanı sıra diğer kültür ve sanat faaliyetlerine de ev sahipliği yaptı.

10 Ocak 1993 yılında diğer tiyatroların ve Kartallı sanatseverlerin katıldığı bir şenlikle açılışını ilan eden KST, Rıfat Ilgaz’ın yazdığı “Abbas Yolagiden” oyununu sahneye koydu.

2002 yılında ise Kartal Meydanı’nda bulunan Eczacıbaşı İlköğretim Okulu’nun zemin katta bulunan 1000 m2 lik atıl alanını tiyatro salonuna dönüştürerek, Kartallılara içinde bir sanat galerisi, sahne, sanat atölyeleri barındıran bir kültür merkezi kazandırdı.

2005 yılın da depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle salonu yıkılan Kartal Sanat Tiyatrosu çalışanları, yine bin bir emek ve çaba ile bugün Atalar’da bulunan salonunu inşaa ederek kartal halkının hizmetine açtı.

Açılışından beri sayısız amatör ve profesyonel tiyatro grubunu ve sanatın farklı alanlarından sanatçıları konuk eden Kartal Sanat Tiyatrosu, resim sergilerinin ve sinema etkinliklerinin Kartal halkıyla buluşmasına da aracılık ediyor.

Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Muhsin Ertuğrul’un öncülüğünü yaptığı “bölge tiyatrolarının yaygınlaştırılması” fikrinden yola çıkan Kartal Sanat Tiyatrosu, bu geleneği tiyatroyu mahalle içlerine taşıyarak sürdürüyor. Tiyatro etkinliklerinin genellikle Kadıköy, Beyoğlu gibi şehir merkezlerinde olduğu ve birçok tiyatro severin bu etkinliklere ulaşmakta güçlük çektiği İstanbul’da, Kartal Sanat Tiyatrosu bölge sakinleri için iyi bir olanak oluşturuyor.

Yetişkin oyunlarından Abbas Yolagiden, Beyaz Cehennem, Kör Dövüşü, Aceleci Kalp, Zortlangalı, Hayatımız Köşebaşı, Ölüler Konuşmak İster, Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?, Sınır, Bir Çift Yün çorap, yine çocuk oyunlarından Uçan Şemsiye, Oyuncaklar Ülkesine Yolculuk, Canlanan Masallar, Bir Çiçek Bin Çiçek, Uzaylı Dostum Maya, Şeker Kral, Cambaz Kedi ile Palyaço, Düşler Diyarına Yolculuk 25 yıla yaklaşan Kartal Sanat Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu oyunların sadece bir kısmı.

Kartal Sanat Tiyatrosu Atalar’ da yanı başınızda sizleri bekliyor.

www.kartalsanattiyatrosu.com | (0216) 389 25 23 – (0541) 933 67 03


      

      

      

      

Kartal Belediyesi Tiyatro Okulu
Kartal Belediyesi bünyesinde on yıldır faaliyetlerini sürdüren ve birbirinden değerli oyuncuları yetiştiren Kartal Belediyesi Tiyatro Okulu 10 yıldır hizmet belediye bünyesinde hizmet veriyor.

Kartal Tiyatro Okulu’nda; oyunculuk, beden dili, diksiyon, sahne bilgisi, tiyatro tarihi, koreografi, gelenekli Türk tiyatrosu, müzik, drama, gitar, bağlama ve ses eğitimi bölümleri bulunuyor. Tiyatro Okulu’nun yaşları 7 ila 55 yaş arasında değişen öğrencileri bulunuyor.


                

                

                

Sinemalar
Kartal Atalar KST Sinemaze (0216) 389 25 23
Kartal KST Sinemaze (0216) 389 25 23
Kartal Vizyon (0216) 306 90 07