Buradasınız : Anasayfa  > Haberler


KARTAL BELEDİYESİ’NDEN “ÇÖLYAK’LA YAŞAM” SEMİNERİ

14.2.2020 10:17:33
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Okan Üniversitesi Hastanesi ve İstanbul Halk Ekmek A.Ş İşbirliği ile “Çölyak’la Yaşam” adlı bir seminer düzenlendi. Uzman Diyetisyen Derya Fidan’ın konuşmacı olarak yer aldığı bilgilendirme toplantısında; Çölyak hastalığı, buğday, arpa ve çavdar gibi besinlerde bulunan glüten proteini, hastalığın belirtileri ve neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgi verildi. 

Uzman Derya Fidan teşhis konulduktan sonra hastaların glütensiz yaşamayı öğrenmeleri gerektiğini kaydederek artan bilinç ve farkındalık kampanyaları ile glütensiz ürünlerin çoğalmaya başladığını söyledi. Kartal Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda vatandaşın yanı sıra; İstanbul Halk Ekmek A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama’nın da dinleyici olarak katıldı. Seminerin ardından vatandaşlara glütensiz hazırlanan halk ekmek ürünlerinden ikram edildi. 

Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ile Okan Hastanesi’nin işbirliğiyle düzenlenen ve İstanbul Halk Ekmek A.Ş’nin de desteklediği seminerde; her 100 kişiden birinde görülme ihtimali olan Çölyak hastalığı ile ilgili bilgi verildi. Uzman Diyetisyen Derya Fidan; ailede bu rahatsızlığın olması halinde riskin 10 kat arttığını vurgulayarak teşhisin konulmasının ardından kişilerin Çölyak ile yaşamaya alışması gerektiğini söyledi. 

Glütenin kesilmesinin ardından şikâyetlerin geçtiğini kaydeden Fidan, glütensiz ürünlerin yanı sıra mısır unu ve pirinç unu tüketimini önerdiklerini söyleyerek hazır gıdaların büyük çoğunluğunda glüten proteinin olduğuna dikkat çekti.

Yaklaşık bir saat süren seminerin ardından Uzman Diyetisyen Derya Fidan’a katkılarından dolayı Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel adına çiçek takdim edildi. İstanbul Halk Ekmek A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama’ya ise etkinliğe verdikleri destekten dolayı Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan tarafından teşekkür edilerek Kartal heykelciği takdim edildi. Kısa bir konuşma yapan Özgen Nama belediyelerin görevinin sadece asfalt dökmek, çöp toplamak olmadığını; halk sağlığını da düşünmeleri gerektiğini kaydederek halk ekmeğin 1972’den beri bu görevi yürüttüğünü söyledi. Glütensiz pek çok ürün ürettiklerini belirten Nama, bu rahatsızlığa sahip vatandaşlara uygun fiyat ile yardımcı olmayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi. Seminerin ardından katılımcılara İstanbul Halk Ekmek fabrikalarında üretilen glütensiz ekmek, kurabiye ve diğer ürünlerden ikram edildi. 


Kartal Belediyesi’nden “Çölyak’la Yaşam” Semineri  (1).jpgKartal Belediyesi’nden “Çölyak’la Yaşam” Semineri  (2).jpgKartal Belediyesi’nden “Çölyak’la Yaşam” Semineri  (3).jpgKartal Belediyesi’nden “Çölyak’la Yaşam” Semineri  (4).jpg
Kartal Belediyesi’nden “Çölyak’la Yaşam” Semineri  (5).jpgKartal Belediyesi’nden “Çölyak’la Yaşam” Semineri  (6).jpgKartal Belediyesi’nden “Çölyak’la Yaşam” Semineri  (7).jpgKartal Belediyesi’nden “Çölyak’la Yaşam” Semineri  (8).jpg
Kartal Belediyesi’nden “Çölyak’la Yaşam” Semineri  (9).jpg

  
‘AÇIK AİLE’ ADLI TİYATRO OYUNU KARTAL’DA SAHNELENDİ
26.02.2020
KARTAL BELEDİYESİ KREŞ VELİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI
26.02.2020
4. VEDAT GÜNYOL DENEME YARIŞMASINDA KAZANAN İSİMLER BELLİ OLDU
25.02.2020
KARTAL BELEDİYESİ’NİN KİTAP KAMPANYASINA FOX TV’DEN TAM DESTEK
25.02.2020
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDEN KARTAL ÇALIŞTAYI
24.02.2020
Vedat Günyol 4. Deneme Yarışması’nda Ödül Kazanan Eser, 25 Şubat’ta Açıklanacak
24.02.2020
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL, VİYANA’DA BİR DİZİ TEMASLARDA BULUNDU
24.02.2020
SPORSEVERLER 10. AYDOS PATİKA KOŞUSU’NDA TER DÖKTÜ
24.02.2020
"EĞLENCELİ ÇOCUK KÜTÜPHANESİ", KAPILARINI İLK KEZ, KREŞ ÖĞRENCİLERİNE AÇTI
24.02.2020
KARTAL BELEDİYESİ KREŞİNE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN BÜYÜK ONUR
22.02.2020

Tüm Haberler ve Arama için tıklayınız

Alo Belediye
 • Alo Belediye :444 4 578
 • Alo Zabıta: 280 58 88
 • Alo Çevre: 280 60 60
 • Alo Temizlik: 280 62 62
 • Alo Ruhsat: 280 56 43
 • Alo Veteriner: 280 63 93


İştirakler
 • Kartursaş
 • Karyapsan
 • Kartansaş