Buradasınız : Anasayfa  > Haberler


KARTAL BELEDİYESİ SPOLİN DOĞAÇLAMA KURSU ÖĞRENCİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

9.3.2020 10:09:45
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Kartal Belediyesi tarafından doğaçlamanın Amerikalı annesi Viola Spolin’in, oyunculuk sanatında çığır açan Spolin Doğaçlama tekniğini, Kartallı oyuncularla buluşturduğu eğitimlerin sonuna gelindi. 6 ay süren eğitimlerin sonunda oyuncular, sertifikalarını almaya hak kazandı.

Oyunculuğa gönül vermiş Kartallılar, Amerikan sinema ve tiyatro tarihinde komediden dramaya farklı kuşakların oyunculuk anlayışını şekillendiren Spolin Doğaçlama Tekniği’ni Türkiye’de duyurmaya çalışan Ege Maltepe’nin yönetiminde aldıkları eğitimi tamamladı. 20 kişilik profesyonel oyunculara verilen eğitimin sonunda sertifikalarını alan öğrenciler, eğitime katılma fırsatını kendilerine sundukları için Kartal Belediyesi ve Başkan Gökhan Yüksel’e teşekkür etti. 

Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen son dersin bitiminde Kartal Belediyesi tarafından eğitmen Ege Maltepe’ye plaket takdiminde bulunuldu.

Spolin Doğaçlama Hakkında

1950’lerin ortasında oğlu Paul Sills’in de aralarında olduğu bir grup oyuncu ile ilk doğaçlama tiyatro grubunu kuran Viola Spolin, 1960’ların başında Improvisation for The Theater isimli kitabını yayınladı. Ege Maltepe’nin Türkçe çevirisini yaptığı kitap, bir yandan oyunculuk sanatında yeni bir dönem başlatırken bir yandan eğitim felsefesi, psiko-drama gibi alanları etkiledi.

Spolin; kültürel ve ailevi otoritenin çoğu zaman onaylanma/onaylanmama sendromuyla insanları kontrol ettiğine ve bu durumun bireyin deneyimleme kapasitesini sınırladığına inanıyordu. Buna karşı yarattığı tekniğinin içindeki değerlendirme metotlarını tüm grubu yargısız bir sürecin içine dâhil ederek öğrencilerin kendi kendilerine öğrenmelerini sağlayacak biçimde tasarladı. Spolin Doğaçlama, öğretme metodunun çok söz gerektirmeyen, otoriter ve psikolojik olmayan bir metodudur.


Kartal Belediyesi Spolin Doğaçlama Kursu Öğrencileri Sertifikalarını Aldı (1).jpgKartal Belediyesi Spolin Doğaçlama Kursu Öğrencileri Sertifikalarını Aldı (2).jpgKartal Belediyesi Spolin Doğaçlama Kursu Öğrencileri Sertifikalarını Aldı (3).jpgKartal Belediyesi Spolin Doğaçlama Kursu Öğrencileri Sertifikalarını Aldı (4).jpg

  
‘BENİMLE DELİRİR MİSİN?’ ADLI TİYATRO OYUNU İZLEYENLERİ KAHKAHAYA BOĞDU
26.05.2022
ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ’NDEKİ ÖĞRENCİLERE YANGIN EĞİTİMİ VERİLDİ
26.05.2022
KARTAL’IN GURURU ‘GÖKTÜRKLER TAKIMI’NDAN BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL’E ZİYARET
26.05.2022
Kartal’da BESYO eğitimleri başlıyor
25.05.2022
KARTAL CANLANIYOR, YENİLENEN PARKLARDA VATANDAŞLAR NEFES ALIYOR
25.05.2022
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL’DEN SANATÇI NİYAZİ KOYUNCU’YA DAVET
25.05.2022
“PANDEMİNİN İZLERİ KARMA SANAT SERGİSİ” KARTAL BELEDİYESİ’NDE AÇILDI
24.05.2022
Kartal Belediyesi Kreş Öğrencilerinin İlk Fideleri Toprakla Buluştu
24.05.2022
Uluslararası Üniversite Tiyatro Bölümleri Festivali Kartal’da Başlıyor
23.05.2022
ÇERKES SÜRGÜNÜ ANMASI CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİ
22.05.2022

Tüm Haberler ve Arama için tıklayınız