Buradasınız : Anasayfa  > Haberler


Kartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı

12.8.2020 15:57:51
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Kartal Belediyesi tarafından restore edilmesine karar verilen Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı ile Atatürk Parkı’ndaki çalışmalar başladı. Yoğun bir şekilde devam eden çalışmalar tamamlandığında Atatürk heykeli ve mermer tabletler, özgünlüğünü koruyarak restore edilmiş olacak.


Geçen Cumartesi günü başlayan çalışmalar kapsamında ekipler, önce park içinde yer alan mermer kitabeleri, Atatürk büstünün kaidesi ile bu kaidenin üzerinde bulunan mermer Türkiye haritasını restore etmeye başladı.


38 yıl açık hava şartlarına maruz kalan mermerlerin üzerindeki toz, kir ve lekeler zımparalanarak mermerin doğal dokusu ortaya çıkarıldı. Kırılan bölümler de mermer ustaları tarafından tamir edilirken yapılan işlemlerin ardından daha önce kararmış olan mermerlerin gerçek rengi ortaya çıktı. Çalışmalarda daha sonra Kartal sahil tarafında bulunan ve 1982 yılında dikilen Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı, restore edilmeye başlandı. Üzerinde, tarihte kurulan Türk Devletleri ile kurucularının adlarının yanı sıra; Atatürk’ün rütbeleri ve sözlerinin yer aldığı anıtın mermerleri, zımparalanarak aradan geçen zamanın verdiği tahribattan kurtarıldı. Gerçek rengine kavuşan anıtın yüksekte kalan bölümlerine de vinç kullanarak ulaşan mermer ustaları, silinen yazıları da tekrar boyamaya başladı. Zamanla kararan mermerin de söz konusu çalışmalar sonrasında orijinal rengine döndü. Devam eden çalışmalarda Atatürk Büstü yeninden boyanacak, anıtın ışıklandırılması yapılacak ve hem anıt çevresinin hem de arkasındaki Atatürk Parkı’nın çevre düzenlemesi yapılacak. Kısa bir süre sonra bitmesi planlanan çalışmaların ardından Kartal’ın en eski ve önemli anıtlarından biri yenilenmiş olacak. 


Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı’nı 38 Yıl Önce İnşa Eden İsim Restorasyon Çalışmasını İzledi


Kartal Belediyesi tarafından restore edilen Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı ile Atatürk Parkı’nın yapıldığı dönemdeki müteahhidi 85 yaşındaki Süleyman Yazıcı, çalışmaları incelemek için Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar ile birlikte anıtı ziyaret etti.


Çalışmalar ile alakalı ekiplerden bilgi alan Yazıcı, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından o dönem de Kartal’da emekli Tümgeneral Mustafa Fethan’ın Kartal Şube Belediye Başkanı olarak görev yaptığını, ABD’de uzun yıllar yaşamış eski Albay Cem-Ender Arslanoğlu’nun da kendisini ziyaret ederek böyle bir anıt yapma fikrinden bahsettiğini söyledi. 


Müteahhit yaptığı incelemelerin sonunda, emekli albay ve yazar Cem-Ender Arslanoğlu’nun tasarladığı ve kendisinin de 38 yıl önce inşa ettiği anıtın yeniden eski görkemine kavuşturulmasında emeği geçen herkese ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e teşekkür etti.  Kartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (1).jpgKartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (10).jpgKartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (2).jpgKartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (3).jpg
Kartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (4).jpgKartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (5).jpgKartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (6).jpgKartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (7).jpg
Kartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (8).jpgKartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı İçin Restorasyon Çalışmaları Başladı (9).jpg

  
KORONAVİRÜS SÜRECİNDE KARTAL BELEDİYESİ’NDEN BALKANLAR’A KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ
23.09.2020
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL YENİ PROJELERİ YERİNDE İNCELEDİ
22.09.2020
Kartal Belediyesi’nin Sorumluluğundaki Yeşil Alan Miktarı, 361.746 Metrekareye ‘Yükseldi’
21.09.2020
Kartal Belediyesi Yüz Yüze Eğitimin İlk Gününde Öğrencilerin Yanında
21.09.2020
BİSİKLET SEVERLER ‘AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ
21.09.2020
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL ŞEHİT VE GAZİLERİ UNUTMADI
21.09.2020
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL’DEN 19 EYLÜL MESAJI
19.09.2020
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL, ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ İLE AKŞAM YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ
19.09.2020
KARTALLI MİNİKLERE BAYRAM GİBİ ŞENLİK
18.09.2020
KARTAL’DA KORANAVİRÜS DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
17.09.2020

Tüm Haberler ve Arama için tıklayınız