Buradasınız : Anasayfa  > Haberler


Kartal’da Elektronik Atıklar Toplanıyor, Siteler ve Muhtarlıklar Kazanıyor

19.10.2021 10:12:08
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Sıfır atık bilincini kazandırmak amacıyla Kartal’da önemli çevre projelerine imza atan Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün girişimi ile Kartal'daki 20 muhtarlık ve siteler arasında “Elektronik Atık Toplama” yarışması düzenleniyor.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in öncülüğünde çevreyi ve insanı merkeze alan çalışmalar Kartal’da tüm hızıyla devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında 18 Ekim 2021-31 Ocak 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan çevre hareketi ile kullanım ömrünü tamamlamış en fazla elektronik atığı toplayıp Kartal Belediyesi’ne teslim eden muhtarlıklar ve site yönetimleri çeşitli hediyeler kazanacak.

Çevre duyarlılığı konusunda mahalle muhtarları ile site yönetimlerinin geri dönüşüm odaklı ortak bir çalışmada yer almasının amaçlandığı “Elektronik Atık Toplama” projesi ile site ve muhtarlıklarda biriktirilen e-atıklar, Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından kaynağında ayrı toplanarak kayıt altına alınacak ve en çok atık toplayan muhtarlık ve site yönetimine; 500 kg e-atık karşılığında 1 adet çift kollu temizlik arabası veya dikey elektrikli süpürge, 1000 kg e-atık karşılığında 1 adet çay makinesi, 200 kg e-atık karşılığında 10 adet aydınlatma seti ve 50 kg e-atık karşılığında 1 adet mantar pano veya el dezenfektanı hediye edilecek. 

Yarışmada toplanacak atık maddeler; cep telefonu, ekmek kızartma makinesi, mikrodalga fırın, televizyon, radyo, bilgisayar, yazıcı, çamaşır makinesi, buzdolabı vs. gibi; küçük ev aletleri, bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları, tüketici ekipmanları, aydınlatma ekipmanları, elektrikli ve elektronik aletler, izleme ve kontrol aletleri ve otomatlarını kapsamaktadır. 

Elektronik Atık Dönüşümü Neden Önemli?

E-atıklar, çoğunluğu zehirli olan kobalt, baryum, cıva vb. 1000’den fazla zararlı madde içeriyor ve atıklar düzgün bir şekilde yok edilmediğinde bu maddeler insan ve çevre sağlığına ciddi zararlar veriyor. Dünyadaki atıkların %1’ini elektronik atıklar oluşturur. Buna rağmen topraktaki tehlikeli madde kirliliğinin %70’ine e-atıklar sebep olmaktadır.

Enerji Tasarrufu Sağlanır ve Doğal Kaynakları Korur: e-atık geri dönüşümü, ömrünü tamamlamış elektronik eşyalardan değerli malzemelerin geri kazanılarak, yeni ürünlerde kullanılmasını sağlar. Böylece, enerji tasarrufu sağlanır, çevre kirliliğinin önüne geçilir.

2018’de büyük ev eşyalarının yüzde 75’i, küçük ev aletlerinin yüzde 50’si, bilişim ekipmanları ve telekomünikasyon ekipmanlarının yüzde 65’i, elektrikli ve elektronik aletlerin yüzde 50‘si, oyuncaklar, eğlence ve spor aletlerinin yüzde 50’sinin yönetmelik çerçevesinde geri dönüşümü ile büyük bir ekonomik istihdam yaratılması hedefleniyor. 

Çevreyi Korur: e-atık geri dönüşümü atıklarda bulunan civa, kurşun vb. gibi zehirli maddeleri çevreye zarar vermeden geri dönüştürerek, çevrenin korunmasını sağlar.

Yeni İş Sahaları Yaratır: e-atık geri dönüşümü, büyüyen bir sektör olarak yeni iş imkânları ve geri dönüştürülen malzemeler için ikinci bir piyasa oluşmasını sağlar. Atık Alanı İhtiyacını Azaltır: E-atık geri dönüşümü gereksiz yere verimli topraklarımızın atıklarla dolmasını engelleyerek atık alanlarına olan ihtiyacımızı azaltır.   
KARTAL’DA KREŞ ÖĞRENCİLERİ PARKLARIN YAPIMINDA SÖZ SAHİBİ
08.12.2021
'DÖKTÜR Bİ ŞEKSPİR' ADLI OYUN KARTAL’DA İZLEYİCİ İLE BULUŞTU
08.12.2021
ADNAN BALCI’NIN ‘UMUT IŞIĞI’ ADLI SERGİSİ KARTAL BELEDİYESİ’NDE SANATSEVERLERLE BULUŞTU
07.12.2021
KARTAL’DA PARKLAR VE YEŞİL DOKU HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
07.12.2021
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN, KREŞ ÖĞRENCİLERİNİN VELİLERİNE ‘AFET BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMİ’
06.12.2021
YAZAR-RESSAM RAİF ZOR KARTAL’DA SEVENLERİ İLE BULUŞTU
06.12.2021
İmam Aydın: “KİMER ile Kartal’ın Nabzını Tutuyoruz”
05.12.2021
Kartal’da, Kadın Hakları Günü’ne Özel Söyleşi Ve Tiyatro Oyunu
05.12.2021
KARTALLILAR ENGELSİZ YAŞAM FESTİVALİ’NDE BULUŞTU
03.12.2021
KARTAL BELEDİYESİ İLE MALİ MÜŞAVİRLER ATIK DÖNÜŞÜMÜ İÇİN EL ELE VERDİ
02.12.2021

Tüm Haberler ve Arama için tıklayınız