Buradasınız : Anasayfa  > Hizmetler  > Pazarlarımız

Hakkında
Kartal Belediyesi ve S.S Kartal Kadın Kooperatifi işbirliği ile 2010 yılından beri sürdürülen “Kartal Kadın Ürünleri Pazarı”, dar gelirli kadınların ekonomik hayata katılımlarını arttırmak ve girişimciliklerini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Belediye ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güzel bir örneğini oluşturan Pazar, üretici kadınların ürünlerini Kartal halkı ile buluşturma, üretim ve pazarlama konusunda kapasitelerini geliştirme ve dayanışma duygularını güçlendirme amacındadır. Kadın Ürünleri Pazarı Hamam Sokak’ta haftanın 4 günü (Cumartesi-pazar-pazartesi-salı)hizmet vermektedir. Kadın Ürünleri Pazarı’nda kadınlar tarafından üretilen aksesuar, giyim, ev tekstili, takı, gıda ve çocuklar için oyuncak gibi pek çok ürün çeşidi bulunmaktadır.
Projeler
KADINLARDAN ULUSLARARASI PROJE

Dünyaca ünlü sanatçı Mathilde ter Heijne ve 200 Kartallı Kadının el işlemeleri ile yaptığı 25 metrelik yılan figürü, uluslararası arenada sergilenmek üzere ilk durağına kadınların ellerinde yola çıktı.

Dünyaca ünlü Performans sanatçısı Mathilde ter Heijne, Kartallı kadınlarla birlikte uluslar arası projeye imza attı. Kurallara karşı çıkan uluslar arası enstalasyon ve performans sanatçısı Mathilde ter Heijne son projesine Kartallı kadınlarla imza attı.

Hijeni, Kartal Belediyesi ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı tarafından kurulan "Kartal Kadın Ürünleri Pazarı"nda ki yaklaşık 200 kadınla bir araya gelerek 25 metre boyunda yastıktan bir yılan figürü yaptı. Kadınların kırk yama, el işi, takı, ve diğer ürünleri yılan figürünün üzerine işlemesiyle oluşan eser Kartallı kadınların ellerinde vapur ve trenle İstanbul’u dolaşarak uluslararası yolculuğuna çıktı.

Kartal Kadın Ürünleri Pazarından kadınların ellerinde yola çıkan 25 metrelik yılan ilk olarak Kartal meydanını dolaştı. Daha sonra tren ile 200 kadının ellerinde Haydarpaşa’ya oradan da vapur ile Karaköy’e gecen yılan ardından Galata kulesine gitti. Kulenin etrafında kadınlarla birlikte tur atan yılan oradan kadınların ellerinde sloganlar eşliğinde Beyoğlu İstiklal caddesine götürüldü. “Haydi Kadınlar Birlik Olalım” ve “Kadın Emeğine Sahip Çıkalım” diye slogan atan kadınlar taşıdıkları 25 metrelik yılanı Türkiye’de ilk defa sergilenecek olan DEPO isimli sergi salonuna götürdüler.

Kartallı kadınların figürün üstüne işlediği el emeklerinden oluşan eser 14 - 25 Temmuz tarihleri arasında Tophane'de bulunan Tütün Deposu Sanat Atölyesinde sergilenecek. Sergide ayrıca Polonyalı sanatçı Monika Bulanda'nın yılan eseri için yazdığı “Olacak / Snake Power” isimli şarkı da yılanla birlikte görücüye çıkacak. Kadınların yaptığı eser Türkiye'de sergilendikten sonra Almanya’nın da çeşitli sanat evlerinde sahnelenecek.

Kartal Kadın Ürünleri Pazarında çalışarak el ürünleri ile yaptıklarını satan kadınlardan hayallerini, umutlarını ve hüsranlarını bu 25 metrelik yastıktan oluşan yılan figürüne işlemelerini isteyen Heijne, bu vesile ile kadın dayanışmasının toplu, kolektif üretimini ve kadının yapabilirliğinin önemine vurgu yapıyor.

Kroki