Buradasınız : Anasayfa  > Hizmetler  > Pazarlarımız

Hakkında

Kartal %100 Ekolojik Pazarımız 20 Aralık 2009 yılında Kartal Belediyesi tarafında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği danışmanlığında kuruldu. Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen organik tarım üreticileri pazar günleri Kartal Ekolojik Pazar alanında ürünlerini satışa sunuyor.

Her yıl pazara gelen üretici - tüketici ve satılan ürün miktarları ile büyüyerek devam eden pazarımız yapılan denetimler, uygulamalar ve etkinlikler ile Türkiye de örnek Ekolojik Pazar olarak gösteriliyor.

Pazarımızda taze ürün gurubunun dışında kozmetik ürünler, kişisel bakım ürünleri, deterjanlar, çocuk tekstili, paketli gıdalar et ve süt ürünleri ile tüm ihtiyaçları karşılayabilecek çeşitliliğe ulaşmıştır.

Kartal %100 Ekolojik Pazar yalnızca bir alışveriş alanı değil, bir etkinlik alanıdır.

Pazar alanında bulunan diğer etkinliklerimiz:

Saman kafe de çocuk oyun atölyesi pazara gelen ailelerin çocukları ile daha eğlenceli vakit geçirmelerini, çocukların ahşap ve doğal oyuncaklarla kaynaşmasını sağlıyor.

Pazar alanında kurulan yeme içme bölümünde de tamamen organik girdiler kullanılarak gözlemeler ve sıkma meyve suları hazırlanıyor.

Etkinlik Çadırımız da film gösterimi, sergi, konser gibi sosyal etkinlikler yapılıyor

Dönemsel olarak yine Pazar alanımız içerisinde çocuk ve yetişkinler hitaben etkinliklerimiz oluyor. (Fide tohum ekimi etkinliği, deterjan yapma atölyesi gibi…)

Ekolojik Pazarda Naylon Poşete Hayır – Engelsiz Üretim Atölyesi Bez Çanta Üretiyor

“Naylon Poşete Hayır” projesinde ekolojik pazar tezgahlarında müşteriye naylon poşete alternatif olarak, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze bağlı Engelsiz Üretim Atölyesi tarafından üretilen bez çantaları ve file torbaları sunuyoruz.


Ekolojik Pazarda Denetimler;

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Tarım ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan rutin denetimler dışında, Kartal Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte yürüttüğümüz denetimlerde ;

Ekolojik Pazara gelen ürünlerin üretime dair müteşebbis sertifikaları ve ekleri, pazarlamaya dair ürün sertifikaları ve ekleri, alım satıma dair faturaları, ürünlerin çeşitleri ile miktarları ve etiketlerinin kontrolü, haftalık sertifika kuruluşu iletişimleri, kayıt, veri paylaşımı yapılır. Ayrıca

  • Rutin zirai ilaç kalıntı analizleri yapıyor,
  • %100 Ekolojik Pazarlarımıza ürün tedarik eden üreticilerin arazi, aracıların depolarını ziyaret ediyoruz.

Organik Tarım Nedir?

Organik tarım; ekolojik sistemlerde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas itibariyle sentetik kimyasal ilaçlar ve gübrelerin kullanımının yasaklanmasının yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini artırma, doğal parazit ve avcı böceklerden yararlanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapsamlı bir şekilde oluşturulmasını talep eden, üretimde sadece miktar artışını değil ürünün kalitesinin yükselmesini de amaçlayan bir üretim sistemidir.

Organik tarım sistemi bazı çevrelerce yanlış bilindiği üzere gübre ve ilaç kullanılmadan yapılan modası geçmiş bir tarım sistemi değil, aksine modern tarımın tüm imkanlarından yararlanılarak doğal kaynakların ve enerjinin elverişli kullanımı ile en uygun verimliliğin alındığı bir üretim sistemidir.

Nelerle Karıştırılmamalı ?

Dikkat!: “Organik” kelimesi ile eşdeğer anlamlı kelimeler sadece “Ekolojik” ve “Biyolojik” kelimeleridir. Bunun dışında kullanılan ve ürünün sağlıklı olduğuna yönelik çağrışım yapan “doğal”, “naturel”, “%100”, “hormonsuz”, “arılı”, “hakiki”, “saf”, “köy ürünü”, gibi ifadelerin yasal dayanağı ve herhangi bir garantisi, teminatı yoktur. Tüketicinin ekoloji ve sağlık konularında bilinçlenmesine paralel tüketiciyi yanıltarak aynı ürünlerin tüketimini sürdürmek amaçlı bir uygulamadır.

Dikkat!: “ORGANİK” ürünlerin yarattığı popülariteden faydalanmak isteyen bazı üretici şirketler, web pazarlama siteleri, dükkanlar, pazarcılar “organik” ibaresi kullanarak organik ürün sertifikası olmayan ürünler pazarlamaktadır. Lütfen sertifikasını isteyin, geçerlilik tarihini kontrol edin, ilgili ürüne ait olup olmadığını kontrol edin. Þüpheli durumları alo 174 e bildirin.

Nasıl Emin Olacağız?

Sertifikasını ve ürünün sertifikada ki isimden alındığına dair mali belgeyi isteyin!

Sertifika kuruluşunca üreticiye/müteşebbise verilen iki farklı sertifika vardır. Birincisi master veya müteşebbis sertifika dediğimiz ilgili üretici/müteşebbisin ilgili arazi/işletmede de neler ürettiğini gösteren sertifikadır. İkincisi ise satışa yönelik sertifikadır. Bu sertifikaya ürün sertifikası denir. Satıcıdan istemeniz gereken sertifika ürün sertifikasıdır. Ürün sertifikası üstünde yazan ürün ile satışa sunulan ürünün tutarlılığına, sertifikanın tarihine, ürünün hasat yılına, sertifikanın imzalı ve kaşeli olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca satıcının bu ürünü ilgili üretici/müteşebbisten aldığını ispatlayacak fatura, irsaliye veya üreticinin imza attığı müstahsil makbuzunu da talep edebilirsiniz.

Etiket bilgilerini kontrol edin.

Etiket üstünde muhakkak sertifika numarasını, tarım bakanlığı logosunu ( organiğe geçiş ürünlerinde kanun gereği kullanılamıyor ), sertifika kuruluşu logoso veya ismini kontrol edin.

Türkiye’de Organik Tarım Kanun ve Yönetmelikleri

İlk olarak 24 Aralık 1994 tarihli ve 22145 sayılı resmi gazetede “Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin Ekolojik Üretilmesine İlişkin Yönetmelik” isimli yönetmelik yayınlanmıştır. Birçok revizyon yapılarak 2015 yılında son olarak 22.07.2015 tarihli 29422 sayılı resmi gazete de yayınlanması ile bugün ki son haline gelmiştir. Þu anda yönetmelik:

  • Doğadan toplanan ürünler,
  • Bitkisel Üretim
  • Hayvansal üretim,
  • Mantar ve maya üretimi
  • Su ürünleri yetiştiriciliği
  • Yem bitkilerinin üretimi
  • Organik ürünlerin işlenmesi, ambalajlanması, etiketlenmesi, depolanması, taşınması ve pazarlanması

alanlarını kapsamaktadır.

Yönetmeliğin yanı sıra AB ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yönetmeliğe uygun üretim ve uygulamalar yapılmaması durumunda uygulanacak cezai müeyyideleri tanımlayan kanun 01.12.2004 tarihinde, 5262 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

KARTAL %100 EKOLOJİK PAZAR HER PAZAR SABAH 08.00 – 17.00 SAATLERİ ARASINDA
NOT: Pandemi nedeniyle haftasonu sokağa çıkma yasağı olan haftalarda Cuma günleri hizmet verilmektedir.

ADRES: Yukarı Mah. Hükümet Cad. Organik Pazar Alanı
Tel: 0216 306 04 71 ekolojikpazar@kartal.bel.tr<


Tv Görüntüleri
001 001 001 001
001 001 001

Gazete Haberleri
001 001 001 001
001 001
001 002 003 006
007 005 008 009
010 011 013
Kroki