Buradasınız : Anasayfa  > Kurumsal Yapı  > Faaliyet Raporu

Sevgili Kartallılar


Kartalımıza ve sizlere her şeyden önce büyük bir sevgi temelinde sunduğumuz hizmet sürecinin 10. yılını doldurduk. Sizlerin takdiriyle 10 yıl boyunca Kartal’da; gelişim, değişim ve dönüşüm ivmesini, her seferinde bir öncekine ekleyerek yukarı taşıdık. Göreve geldiğimiz 2009 senesinde sanayi kentinin soğuk kalıntılarının izlerini taşıyan Kartal, 10 yılla birlikte yaşayan, sıcacık bir kent haline geldi. Yine aynı dönemlerde buraya çalışmak için gelen insanların mesaileri bittiğinde terk ettikleri Kartal; şimdilerde yaşamak için öncelikli olarak tercih edilen kentler arasında yükselen yıldız konumuna ulaştı. Göreve geldiğimiz ilk gün, Kartal ve Kartallıların hak ettiği “yaşayan kent” yaratma hayaliyle çalışmalarımıza başladık. Çalışmalarımızı “insan” odaklı bir anlayışla oluşturduk. “İnsan”ı önceleyen belediye yönetimine ve belediye çalışanlarına sahip bir Kartal, insan ile birlikte sanatın da geldiği, dolayısıyla sanatın oluşturduğu kültürle sarmalanmış bir Kartal verdiğimiz emeklerin bir neticesidir.

10 yıl önce hayalini kurduğumuz Kartal’a şu an çok yakın duruyor olmamızın haklı gururuyla bu yolda büyük bir emek sarf edildiğini anımsatmak isterim.

Kartal’da “önce insan” diyerek farklı alanlarda, sayısız çalışmaya imza attık. -Mutlu bir anne, mutlu bir çocuktur, mutlu bir çocuk ise mutlu bir gelecektir.- gerçeğinden hiç sapmadan her mahallede en az 1 kreşimiz olsun istedik. Bu yıl açılışlarını gerçekleştirdiğimiz 3 kreşle birlikte sayısı 14’e ulaşan kreşlerimizle Türkiye 1’incisiyiz. Çocuklar kreşlerinde eğitim ve öğrenim görürken; anneleri de kendilerine daha fazla zaman yaratıp daha mutlu oluyor. Bu da haliyle başta çocuklar olmak üzere yuvadaki her bireye yansıyor.

Türkiye’de ilk kez alerjik çocuklar için özel olarak tasarlanan kreşi Kartal Yakacık’ta ‘Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi’ adıyla hizmete açtık. Alerji ile Yaşam Derneği’nin bilgi donanımından faydalanarak inşa ettiğimiz kreşin; boyasından havalandırma filtrelerine, sınıfların iç döşemesinden, mutfakta pişirilen özel diyet yemeklerine ve bahçeye ekilen en az polene sahip bitkilere kadar her şey alerjik çocukların sağlığına uygun şekilde seçildi. Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi, eğitim kurumlarında alerjik çocukların sağlıklarının güvence altına alınabilmesi için çok büyük bütçelere gerek olmadığını kanıtlamasıyla da diğer tüm kreşlere örnek teşkil ediyor. Kreşte; ölümcül olabilecek ani ve şiddetli anafilaktik şok için acil eylem planı, adrenalin oto enjektör dolabı ve eğitimli sağlık personeli hazır bulunduruluyor. Kartal’da hayat verdiğimiz projelerle sadece bina değil, bir kent için gerekli olan vizyonu ilçeye kazandırdık.

Yaşayan bir kent yaratma arzusuyla; hem yetişkinlerin hem de çocukların aynı çatı altında olmaktan keyif alacağı aynı zamanda yapısı ve içeriği itibariyle de Kartal’a has olacak bir alan oluşturmak istedik. Bu noktada da devreye sevgili Sunay Akın girdi. Sonuç olarak açıldığı günden bu güne gerek aldığı ödüllerle gerekse ağırladığı misafirlerin sayısının yüz binleri aşmasıyla Masal Müzesi ortaya çıktı.

Sanat; kâinatı anlamada en estetik araçlardandır. Sanatçı da zarif ve çok yönlü algısıyla içinde yaşadığı toplumu aydınlatır. Bu sebeple Kartal’da yanımızda her zaman sanatı ve sanatçıyı görmek istedik. Kartal Sanat Akademisi’ni de sanat ve kültür kentimizi kurmak için sanatçı yetiştiren bir kurum olarak gördük ve bu yüzden hizmete sunduk.

Yaşanmışlıklardan feyz alıp, onu biriktirmiş olanlara her zaman için saygı ve hürmette bulunulmalıdır. Bu anlayışımız, çevreci donanıma sahip bir yapı oluşturma fikriyle birleştiğinde ortaya Kartal Belediyesi Yaşlı Bakım ve Huzurevi Binası çıktı. En gelişmiş teknolojiler kullanılarak mekanik ısıtma ve soğutma sistemleri, solar paneller, led aydınlatmalar, izolasyon, otomasyon sistemleri ve su tasarrufu teknikleri gibi enerji verimliliğine yönelik uygulamalarla donatılan bina, enerji verimliliği konusunda toplumsal bilgi ve bilincin artmasına büyük katkı sağladı.

Barınma; bir lüks değil, en temel ihtiyaçtır söylemini savunarak 40 yıllık tapu sorununa çözüm getirdik. “Tapusuz ikameti çözeceğim” sözü vererek çıktığımız yolda “Tapu Dağıtım Töreninin 3. etabını Soğanlık’ta gerçekleştirdik. “40 Yıllık Sorun, 20 Yıllık Bekleyiş Sona Erdi” sloganı ile tam 780 vatandaşımıza tapularını teslim ettik.

İnsan, yaradılış itibariyle doğadan kopamaz, koptuğu anda çeşitli uyarılar vermeye başlar dedik ve bu sebeple genel anlayışın aksine Kartal’da yeşil alanımızı iki katına çıkardık. Mehmet Ali Büklü Parkı, Bayram Demirkol Parkı ve birbiri ardına mahallerimize kazandırdığımız parklar ile çocukların özgürce koşup oynayacağı, yetişkinlerin hayatın stresinden uzaklaşacağı, yaşlıların da oksijeni bol bir ortamda vakit geçirebileceği bir alan olarak doğa ile alakalı savunduğumuz görüşün doğruluğunu herkese ispatladı.

Bir birey olarak yaşamın en erken dönemlerinden 2009 senesine kadar yoluma ışık olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerini, bir belediye başkanı olarak da her zaman kendime kılavuz bildim. 10 yıllık süreci değerlendirdiğimizde de gördük ki, Kartal’ın yaşamış olduğu devrimi başka bir rehberle başaramazdık.

Yola çıkarken “halka rağmen değil, halkla birlikte yönetim anlayışıyla” söylemimizden hiç şaşmadığımız, kimsenin ötekileştirilmediği, çocukların, gençlerin, yaşlıların, kadınların ve engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata eşit şekilde katılımını sağlayarak, sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışıyla ekip arkadaşlarıma ve aile olmamızı sağlayan siz değerli Kartal halkına hizmet etmiş olmaktan her zaman gurur duydum.

En derin sevgilerimle… Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok ÖZ

Op.Dr. Altınok ÖZ
Kartal Belediye Başkanı
PDF'leri SAVE TARGET AS veya HEDEFİ FARKLI KAYDET diyerek bilgisayarınıza dökümanları kaydedebilir ve inceleyebilirsiniz.

2018 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2018 YILI FAALİYET RAPORU

2017 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2017 YILI FAALİYET RAPORU

2016 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2016 YILI FAALİYET RAPORU

2015 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015 YILI FAALİYET RAPORU

2014 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

2013 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2013 YILI FAALİYET RAPORU

2012 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2012 YILI FAALİYET RAPORU

2011 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2011 YILI FAALİYET RAPORU

2010 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2010 YILI FAALİYET RAPORU 1 (4.866 KB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2010 YILI FAALİYET RAPORU 2 (4.825 KB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2010 YILI FAALİYET RAPORU 3 (6.416 KB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2010 YILI FAALİYET RAPORU 4 (6.818 KB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2010 YILI FAALİYET RAPORU 5 (6.940 KB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2010 YILI FAALİYET RAPORU 6 (6.464 KB)

2009 Faaliyet Raporu

T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 1 (8.8 MB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 2 (5.7 MB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 3 (6.6 MB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 4 (3.5 MB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 5 (5.2 MB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 6 (4.8 MB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 7 (5.3 MB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 8 (5.7 MB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 9 (6.1 MB) T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU 10 (6.5 MB)

Alo Belediye
  • Alo Belediye :444 4 578
  • Alo Zabıta: 280 58 88
  • Alo Çevre: 280 60 60
  • Alo Temizlik: 280 62 62
  • Alo Ruhsat: 280 56 43
  • Alo Veteriner: 280 63 93


İştirakler
  • Kartursaş
  • Karyapsan
  • Kartansaş