KİMER (Komşu İletişim Merkezi)

444 4 578


T.C. KARTAL BELEDİYESİ

FAALİYET RAPORLARI

Değerli komşularım,

Göreve başladığımız günden bugüne, yarınları daha mutlu, daha huzurlu ve daha umut dolu bir Kartal hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kartal’ın geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlamak, hizmet ve yatırımlarda ilçemizin marka değerini yükseltecek kalıcı dokunuşlar gerçekleştirmek, verdiğimiz sözleri yerine getirmek ve siz değerli komşularımı mutlu bir Kartal’ın paydaşı haline getirmek için tüm ekip arkadaşlarımız ile gayretle çalışıyoruz. Hizmet sürecimizin her anını sevgi ve dostlukla ördüğümüz bir anlayış ve uygulama süreci içerisinde sürdürüyoruz.

Geride bıraktığımız zaman dilimi içinde sağlıktan ekonomiye yaşanan her türlü olumsuzluğa rağmen enerjimizi yüksek tuttuk. İlçemizin her noktasında huzur ve güvene yönelik adımlar atmaya gayret gösterdik.7’den 77’ye her bir komşumuza birlikte yaşamanın güzelliklerini, paylaşmanın hazzını, dayanışmanın umutlarımızı yükselten gücünü yaymaya çalıştık.

Beş yıllık hizmet planımızın şekillendiği stratejik plan sonrasında, önceliğimizi kronikleşmiş bazı sorunların çözümüne odakladık. Öncelikle siz kıymetli komşularımızın talep ve önerilerini değerlendirebilmek ve şikâyetlerini hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak adına Komşu İletişim Merkezimizi kurduk. KİMER çağrı hattımız üzerinden bize ulaşan 400 binden fazla çağrıyı 7/24 görev yapan arkadaşlarımız vasıtasıyla kayıt altına aldık. Bu çağrılar üzerinden oluşan 233.622 talebi çözüme kavuşturduk.

2021 yılında Kartal’da 20 Mahalle, 194 cadde ve 2.062 sokakta yer alan 208.364 hanenin tamamını tarama yöntemiyle ziyaret eden Saha Çözüm Hareketi ekibimiz 168.435 haneye birebir ulaşım sağladı.Ziyaretler kapsamında 51.119 komşumuza anket yapılmış, 2.125 mahalle esnafımız ziyaret edilmiş, 1.034 mahalle esnafı ve 474 sanayi esnafı ile birebir gerçekleştirilen en kapsamlı anket çalışması yapılmıştır. Özellikle pandemi sürecinin yarattığı olumsuz etkiyi azaltmak için bu ziyaretlerimizde komşularımızın bizlere ilettiği ihtiyaç ve talepleri karşıladık.

İlçemizin 25 yıllık altyapı ve sel baskınları sorununu çözdük. Cadde ve sokaklarımızın asfalt sorununu ve aydınlatma problemlerini gidererek ışıl ışıl bir Kartal oluşturmaya gayret gösterdik. Sporda tesisleşmeyi önceliğimiz yaptık. Atalar Spor Tesisi’ni hizmete soktuk. Yakacık Spor Tesisi’nin yapımına başladık. Karlıktepe’de yeni bir spor tesisinin çalışmalarına başladık.

Yatırım, hizmet ve sosyal çalışmalarda gayretli bir çalışma süreci geçirdik. Kaynaklarımızı doğru kullanarak, israftan uzak yatırım ve hizmet politikaları üretmeye çalıştık.

İlçemize yönelik hayallerimizi bir bir gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşadığımız bu süreçte kadınların, çocukların ve gençlerin yaşamına dokunmaya özen gösterdik. Belediyemiz bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kurduk ve Kadın Danışma Merkezlerimizi açmaya başladık. Gerek Çocuk Gelişim Merkezlerimiz (Kreşler) , gerek sanat akademilerimiz gerekse eğitim akademilerimizle her yaştan çocuğumuzun yaşamına katkı sunuyoruz. Gençlik Merkezlerimizin projelendirme çalışmalarını bitirdik.

Komşuluk ve Dayanışma Meydanını hizmete açtık. Rıfat Ilgaz Eğlenceli Çocuk Kütüphanemizi bitirdik. Aşevi ve Gıda Bankası’nı hayata geçirdik. Neyzen Tevfik Meydanı düzenlemesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile uyum ve koordine içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uğur Mumcu Meydan çalışmamız hızla devam ediyor. Sokak canlılarına yönelik hizmet üreten Veteriner İşleri Müdürlüğü Hizmet binamızı yeniliyoruz.

Sizlere sözümüz olan Kartal Akademi kapsamında; satranç, spor, senfoni ve sanat eğitimlerimizi artırarak sürdürüyoruz. 400 öğrenciye hizmet verecek olan Mustafa Necati Kurs Merkezi’ni hizmete sunduk. Hali hazırda burada 200’den fazla öğrenci kardeşimiz LGS, AYT ve TYT kurs eğitimlerine başladı. Mustafa Necati Kız Yurdu’nu çok yakında hizmete sunacağız.

5 kültür merkezimizde devam eden çalışmalarımıza 6. kültür merkezi ile taçlandıracağız. Yalı, Yunus, Topselvi mahallelerimizin ortak noktasında hizmet verecek olan yeni kültür merkezi projemiz hızla devam ediyor. Çocuk Gelişim Merkezlerinde olduğu gibi İstanbul’un en fazla kültür merkezine sahip belediyesiyiz.

Siz kıymetli komşularımızla sosyal bağımızı güçlendiren, milli bayramlarımızdan dini bayramlarımıza, cenazesinden düğününe yaşamın her anını, her duygusunu sizlerle birlikte paylaştık. Salon ve meydan etkinliklerimizle ülkemizin alanında en başarılı sanat insanlarını sizlerle buluşturduk, buluşturmaya devam ediyoruz.

Kartal Kitap Fuarı ile İstanbul’da bu kapsamda yerel yönetimler tarafından gerçekleştirilen en kapsamlı fuarı hayata geçirdik. İlkini yaptığımız fuarımıza katılım gösteren 500’den fazla yazar ve aydınımızla 9 günlük festival kıvamında bir süreç yaşadık. Yeni dönemde arzumuz bu çalışmalarımıza uluslararası bir kimlik kazandırmak üzerine olacaktır.

Kültürel etkinliklerden, sosyal yardımlara, sportif tesislerden sağlık hizmetlerine, yaşlısından gencine, sokak canlarından çevre ve doğa temizliğine kadar, yaşamın her alanına yaymaya çalıştığımız hizmet anlayışımızı aracısız ve ulaşılabilir kılmaya gayret gösterdik.

Kartal Özel İstihdam Kariyer Merkezi (KARKAM) aracılığıyla yüzlerce komşumuzu işe yerleştirdik. Bu alanda daha çözüm odaklı yenilenme ve hizmet aksımızı geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Kartal’ın huzurlu, mutlu daha güzel bir kent haline gelmesi için hizmet alanımızı toplumun her kesimine, her mahallemize adil olarak yansıtmaya devam edeceğiz.

Daha yeşil, daha mavi bir kent olacağız. Daha üretken, daha çalışkan bir belediye olacağız. Kartal’a artı değer katacak her çalışmanın destekçisi olacağız. Kartallı komşularımızın yaşam kalitesini yükseltmek, doğduğum, büyüdüğüm ve evladı olmaktan gurur duyduğum Büyük Ailem Kartal’ı daha mutlu bir ilçe haline getirmek için hep birlikte mücadele edeceğiz.

Güzel ve huzurlu günleri birlikte yaşamak dileğimle en derin sevgilerimi sunarım.

Gökhan Yüksel

Kartal Belediye Başkanı