KİMER (Komşu İletişim Merkezi)

444 4 578


T.C. KARTAL BELEDİYESİ

FAALİYET RAPORLARI

Değerli komşularım,

Zaman çok hızlı akıyor. Daha mutlu, daha huzurlu ve daha umut dolu bir Kartal hedefiyle çalışmalara başladığımız ilk günün üzerinden dört yıl geçti. Bu dört yıl süresince kentin her disiplinini daha değerli hale getirmek için attığımız her adımın arkasında sizlerden aldığımız güç oldu. Bu güç bizleri daha fazla gayrete sevk ederken, sürecin her kademesinde siz değerli komşularımızı kendimize paydaş yapmanın mutluluğunu da bizlere yaşattı.

Ekip arkadaşlarımız ile birlikte bu dört yılı değerlendirdiğimizde ortaya çıkan iki temel duyguda ortaklaştık. Bunlardan ilki dört yıl içinde ülke olarak yaşadığımız ve ağır dramatik sonuçları olan ortak acılar zinciriydi. İkincisi ise bu zor süreçler içerisinde bu ortak acılara karşı direncimizi pekiştiren dayanışma kültürümüzün yükselmesi oldu.

Dört yıl içinde yaşadığımız depremler, orman yangınları, sel felaketleri ve Covid 19 salgını hepimizi derinden etkiledi. 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli büyük deprem felaketi, ardından Adıyaman ve Urfa’yı vuran sel baskını ile millet olarak yaşadığımız büyük acı ve üzüntü hepimizin hayatında unutamayacağı derin izler bıraktı. Bu süreçte bizler de Kartal Belediyesi olarak afet bölgelerine tüm gayretimiz ile personel, ekipman ve ihtiyaç malzemesi gibi gerekli destekleri verdik ve vermeye devam ediyoruz.

Geride bıraktığımız dört yıllık süreç içerisinde sağlıktan yangına, depremden sele yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen enerjimizi yüksek tuttuk. İlçemizin her noktasında huzur ve güvene yönelik adımlar atmaya gayret gösterdik. 7’den 77’ye her bir komşumuza birlikte yaşamanın güzelliklerini, paylaşmanın hazzını, dayanışmanın umutlarımızı yükselten gücünü yaymaya çalıştık.

Beş yıllık hizmet planımızın şekillendiği stratejik plan sonrasında, öncelikle altyapıyı içeren kronik sorunların çözümüne odaklandık. Dört yıllık hizmet sürecimiz içinde sizlerden gelen 571.441 adet çağrıyı cevaplandırdık. Gelen çağrılardan talebe dönüşen 316.249 işlemi hızlı bir şekilde çözüme kavuşturduk.

İlçemizin 25 yıllık altyapı ve sel baskınları sorununu çözdük. Altyapı yenileme ihtiyacı olan mahallelerimizde çalışmalarımız hızla devam ediyor. Asfalt çalışmalarımızla ilgili ihtiyacı büyük oranda karşıladık.

Gençlerin evlerine en yakın noktada spor yapabilmelerine imkân tanıyan sporda tesisleşme adımlarımız devam ediyor. Atalar Spor Tesisi’ni hizmete soktuk. Yakacık Spor Tesisi’nin yapımı devam etmekte olup, Karlıktepe Spor Parkı’nı çok yakında hizmete açacağız.

Belediyemiz bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kurduk ve Kadın Danışma Merkezlerimizi açmaya başladık. Gerek çocuk gelişim merkezlerimiz gerek sanat akademimiz gerekse LGS, AYT ve TYT eğitimlerini veren Mustafa Necati Etüt Merkezi ile çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşamına katkı sunuyoruz. Sizlere sözümüz olan Kartal Akademi kapsamında; satranç, spor, senfoni ve sanat eğitimlerimizi artırarak sürdürüyoruz. Mustafa Necati Kız Yurdunu’da çok yakında hizmete sunacağız.

Hizmete başlayan Neriman- Sami Türkdoğan Aşevi ve Gıda Bankası ve yeni yerine taşıdığımız Gönül Çarşımız aracılığıyla ilçemizde yaşayan ihtiyaç sahibi komşularımızın hayatına dokunmaya çalışıyoruz. Neyzen Tevfik Meydanı’nı İBB ile uyum ve koordine içerisinde çalışarak hizmete açtık. Veteriner İşleri Müdürlüğü Hizmet binamızı yeniledik. Bayram Demirkol Parkı ikinci etap yapım çalışmalarını bitirdik. Yalı, Yunus, Topselvi mahallelerimizin ortak noktasında hizmet verecek olan yeni kültür merkezi projemiz yakında hizmete açılacak.

Salon ve meydan etkinliklerimizle ülkemizin alanında en başarılı sanat insanlarını sizlerle buluşturduk, buluşturmaya devam ediyoruz. Kartal Kitap Fuarı ile İstanbul’da bu kapsamda yerel yönetimler tarafından gerçekleştirilen en kapsamlı fuarı hayata geçirdik. İkincisini gerçekleştirdiğimiz fuarımıza katılım gösteren 1000’e yakın yazar ve aydınımızla 10 günlük festival kıvamında bir süreç yaşadık.

Kültür, sanat ve edebiyat çalışmalarımızı uluslararası düzeye taşımanın gururunu yaşıyoruz. Uluslararası etkinliklerimiz olan Uluslararası Halkoyunları Festivali, Masal Müzesi Uluslar Arası Çocuk Edebiyatı Festivali ve Uluslararası Üniversiteler Tiyatro Festivali ile dünyanın birçok ülkesinden misafirlerimizi Kartal’da ağırladık.

Kültürel etkinliklerden, sosyal yardımlara, sportif tesislerden sağlık hizmetlerine, yaşlısından gencine, sokak canlarından çevre ve doğa temizliğine kadar, yaşamın her alanına yaymaya çalıştığımız hizmet anlayışımızı aracısız ve ulaşılabilir kılmaya gayret gösterdik. Kartal’ın huzurlu, mutlu daha güzel bir kent haline gelmesi için hizmet alanımızı toplumun her kesimine, her mahallemize adil olarak yansıtmaya devam edeceğiz.

Daha yeşil, daha mavi bir kent olacağız. Daha üretken, daha çalışkan bir belediye olacağız. Kartal’a artı değer katacak her çalışmanın destekçisi olacağız. Kartallı komşularımızın yaşam kalitesini yükseltmek, doğduğum, büyüdüğüm ve evladı olmaktan gurur duyduğum Büyük Ailem Kartal’ı daha mutlu bir ilçe haline getirmek için hep birlikte mücadele edeceğiz.

Güzel ve huzurlu günleri birlikte yaşamak dileğimle en derin sevgilerimi sunarım.

Gökhan Yüksel

Kartal Belediye Başkanı