KİMER (Komşu İletişim Merkezi)

444 4 578

SAĞLIK HİZMETLERİ

Ücretsiz Ambulans Hasta Nakilden Nasıl Faydalanılır?

Kartal'da ikamet eden, özellikle yaşlı ve yatalak hastalarımız, evden hastaneye veya hastaneden eve nakilde ambulans talepleri için 444 4 578'den randevu alarak faydalanabilir. Ambulanslarımız hafta içi mesai saatleri dâhilinde şehir içinde ücretsiz olarak hizmet vermektedir.


Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde; Kartal da ikamet eden 4-14 yaş aralığında ki çocuklara ve genel anestezi altında Türkiye geneli tüm engelli vatandaşlara ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz. Merkezimizde uygulanan tedavi işlemleri; dolgu, çekim, amputasyon, kanal tedavisi, diş taşı temizliği. Koruyucu işlemler ise; oral hijyen motivasyonları, fissür sealant, flour uygulamalarıdır. Ayrıca karışık dişlenme dönemindeki hastalarımıza (6-12) dişlerin sağlıklı dizilip dizilemeyeceği konusunda bilgilendirme yapılmakta olup, sürdürülebilir oral hijyenin önemini ve neler yapılması gerektiğini hekimlerimiz hem çocuklara hem de ailelerine detaylı bir şekilde anlatmaktadır.

  • 2014 yılından bu zamana (Ağustos 2018 dahil) merkeze başvuran toplam hasta sayısı; 41110
  • 2016 yılının Ekim ayında engelli hasta ameliyatlarına başlanmış olup, Ağustos 2018 dahil ameliyatı yapılmış engelli hasta sayısı 259, muayenesi gerçekleştirilen engelli hasta sayısı 681 hastadır.
  • 2014 - 2015 eğitim öğretim yılı itibariyle okul taramalarına başlanmış olup, ilk ve ortaokullara yönelik yapılan her yıl gerçekleştirilen faaliyet sonucu toplam 50601 öğrencinin taraması yapılmıştır.
  • Günlük ortalama hasta sayısı hekim başına; 20 hasta
  • Haftalık ortalama hasta sayısı hekim başına toplamda; 100 hasta
  • Haftalık ortalama hasta sayısı toplamda; 700 hasta
  • Haftada ameliyat yapılan ortalama hasta sayısı; 6-7 hastadır. Muayenesi gerçekleştirilen hasta sayısı ortalama; 15 hastadır.
  • Merkezimizde Mesul Müdür dahil toplam 7 diş hekimi, 1 pedodonti uzmanı ve 1 anestezi uzmanı ile hizmet verilmektedir.

Sağlık Bilgilendirme Seminerleri

Önleyici ve koruyucu sağlık anlayışımız gereği çok sayıda ücretsiz bilgilendirme seminerleri düzenliyoruz. İlçemizde yer alan bir çok sağlık kuruluşuyla ortaklaşa düzenlediğimiz sağlık seminerleri koruyucu sağlık politikamızı görünür kılıyor. İlkyardım, organ bağışı, tüp bebek, omurilik eğriliği vb çok sayıda bilgilendirme toplantısıyla birçok Kartallıya ulaşıyoruz.

İlçemizde doktor öğretmen vatandaş vb birçok kişiye skolyoz hastalığına yönelik eğitim verdik. Skolyoz hastalığının belirtileri ve süreci hakkında bilgi sahibi yaparak koruyucu hekimlik hizmeti sağlıyoruz.

İki gün süreli solunum fonksiyonları testi yaptığımız 500 vatandaştan 30 yaş altında olanların %25'inde KOAH riski tespit edildi. Solunum fonksiyonları testinde KOAH riski taşıyan vatandaşlarımızın %60'ı erkek, %40'ını kadınlar oluşturuyor. KOAH riskini taşıyan vatandaşlarımızın % 70'i sigara içiyor. Sağlık personelimiz yapılan test sonucunda risk taşıyan vatandaşlarımızı gerekli sağlık kuruluşlarına yönlendirdik.


Hangi Taramalar Yapılmaktadır?

“Anemiye Dikkat” kampanyası kapsamında ilçemizde eğitim veren tüm ilköğretim okulları 1.sınıf öğrencilerine Anemi taraması yaptık. 5 bin öğrencinin kan ve idrar numunesi, sağlık personelimiz tarafından incelenerek, gerekli görülen öğrenciler sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.

Anemi (kansızlık) nedeni demir eksikliği, alyuvar yapımının normalin altında oluşu, alyuvar yıkımının ve kaybının normalden fazla olması en önemli sebepler arasında sayılır. B12 vitamininin eksikliği, folik asid eksikliği, bozuk alyuvar kemik iliğini istila eden kimi hastalıklar (kanser hücreleri) da aneminin sebepleri olarak bilinir. Anemi çeşitli ve kendine has belirtiler ortaya çıkarır. İlk göze çarpan belirti solukluktur. Bu, en çok dudaklar, göz kapaklarının iç kısımları, avuç içlerinde kendini belli eder. Çarpıntı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık diğer büyük belirtiler arasında yerini alır. Önleyici tedavi ve sağlık anlayışının yerleşmesi için ailelere çocuklarına en az yılda bir kez kan sayımı yaptırmalarını ve çocuklarının beslenmelerine dikkat etmelerini öneriyoruz.

Detaylı Bilgiler için 444 45 78 arayabilirsiniz